Pamätám si, ako nás prababka Gerta každú nedeľu vypravovala za kopec do vedľajších Radeníc. Na pastvu, kde sme chovali pár volov. Vždy nám so sebou pripravila niečo pod zub a nebudem ďaleko od pravdy, keď vám poviem, ako sme si nespočetnekrát s Pepincom vychutnávali údenú kotletu tak, že sme boli mastní až na chrbte.
Bolo by mi preto ľúto, keby som sa s vami nepodelil o vskutku jednoduchú, zato gurmánmi overenú receptúru. Údená kotleta sa totiž skvelo hodí na chleba s nakladanou uhorkou a výborne doplní napríklad aj obložený sendvič.
Cestou z roboty kúpte u svojho obľúbeného mäsiara niečo okolo 2kg bravčovej kotlety (nech to stojí za to) a pustite sa do toho napríklad aj hneď zajtra. Ja vám poradím, ako na to.
Pokiaľ máte čerstvý cesnak, tak ho prelisujte a votrite do očistenej a osušenej kotlety. Potom pokračujte horčicou, ktorou potrite celú kotletu. Všetky ostatné ingrediencie (zmes na obalenie kotlety) starostlivo zmiešajte v miske a kotletu touto zmesou obaľte.
Zmes na obalenie kotlety: 3 lyžice hnedého cukru, 1 lyžica pomarančového cukru, 1 lyžica soli, 1 lyžička mletého korenia, 1 lyžica sladkej papriky, 1 lyžička sušenej citrónovej kôry.
Takto obalenú kotletu zabaľte do fólie a nechajte odležať. Bude stačiť tak jednu až dve noci. Po vybalení zaveste kotlety na hák. Pre istotu si pomôžte špajľou, ktorú zapichnete z boku do mäsa a kolmo pod ňu umiestnite háčik. Mäso nechajte oteplieť aspoň hodinku pri izbovej teplote.
Zatiaľ čo mäso odpočíva, vyhrejte udiareň na 70-80°C. Odporúčam údiť približne 6 hodín, takže sa nezabudnite vybaviť napríklad dobrým pivkom. Bude sa hodiť. Po vytiahnutí z udiarne počkajte približne 10-15 minút, než kotletku nakrájate na tenké plátky. A pozor, rovnako ako svokra, je skvelá aj studená. Tak vám prajem špičkové údenie!